Atrofická vaginitída je jednou z najčastejších gynekologických porúch pozorovaných pri menopauze.. Po 7-10 rokoch po ukončení menštruácie sa vaginitída pozoruje u takmer polovice žien a po 10 rokoch sa jej frekvencia zvyšuje na 73-75%.  Existujú dve formy atrofickej vaginitídy: postmenopauzálne a spojené s umelou menopauzou .

vagína

Príčiny ochorenia
Normálny estrogén poskytuje tvorbu kyseliny mliečnej, čo vytvára priaznivé podmienky pre rast „užitočných“ laktobacilov a inhibuje rast patogénnych a podmienene patogénnych mikroorganizmov.
Počas menopauzy dochádza k atrofickým zmenám, čo vedie k zníženiu vagíny, zriedeniu epitelu a vyhladzovaniu vaginálnych záhybov. Takéto atrofické zmeny slúžia ako podklad pre dlhodobý chronický priebeh zápalových procesov (bakteriálna vaginitída). Atrofická vaginitída nie je sexuálne prenosná.

Príznaky
Najčastejšie klinické prejavy atrofickej vaginitídy:

  • suchosť, svrbenie, pálenie v pošve;
  • trvalé krvácanie z pošvy;
  • časté nutkanie na močenie;

Pri vyšetrení gynekológ určuje zriedenie a vyhladenie vaginálnej sliznice, prítomnosť krvácania pri akomkoľvek kontakte. V niektorých prípadoch je atrofický zápal pošvy asymptomatický.

vaječník

Diagnostika
Diagnóza atrofickej zápalovej vaginitídy je založená na niekoľkých štúdiách:

  • gynekologické vyšetrenie vagíny a krčka maternice pomocou zrkadiel;
  • odoberanie zo sliznice vagíny a krčka maternice na vykonanie cytologického vyšetrenia na vylúčenie rakovinovej patológie;
  • odoberanie z vaginálnej sliznice pre bakterioskopické, bakteriologické štúdie;
  • určenie pH.

Liečba
Liečba atrofickej vaginitídy zahŕňa doplnenie lokálneho hypoestrogenizmu, gynekológ- endokrinológ vyberá hormonálnu liečbu. Predpísanie antibiotík na atrofickú vaginitídu je neprimerané, pretože v tejto chorobe nie je žiadna infekčná zložka.
Čo môžete urobiť?
Ak zistíte uvedené príznaky, okamžite sa obráťte na gynekológa.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
Kategorie: