„Ako si zapamätať slovnú zásobu?“ To je kľúčová otázka, ktorú si všetci študenti jazyka pýtajú v počiatočnej a strednej fáze. Spravidla dokážete veľa komunikovať a porozumieť bez správnej gramatiky, ale ak nemáte dostatok slov, bude to dokonca aj reč v „Tarzanovom štýle“. Tento článok hovorí o tom, ako si zapamätať slovnú zásobu v cudzom jazyku pomocou metódy „Gold List Method“. Túto metódu som prvýkrát počul asi pred pár rokmi na stretnutí Polyglotov v Berlíne. Zahŕňa to písanie zoznamov slov alebo fráz a po určitom intervale ich si ich pripomínať dovtedy, kým si na nich nespomeniete.záznamy.jpg
Väčšina metód učenia slovnej zásoby zahŕňa aktívny pokus o zapamätanie pomocou krátkodobej pamäte: opakovanie slova znova a znova; spojenie živých mentálnych obrazov so slovom; pomocou fyzických kartičiek alebo aplikácie na opakovanie s medzerami. Pri metóde Gold List sa používa dlhodobá pamäť, ale – a tu je prvý z niekoľkých aspektov metódy – sa nekladie dôraz na vedomé pokusy o zapamätanie si ako také. Dlhodobá pamäť nie je pod kontrolou nášho vedomia, ale skôr sa podobá automatickej funkcii, ako je napríklad dýchanie. Krátkodobá pamäť môže byť dverami do dlhodobej pamäte v oblastiach, kde je „žiarovka“, keď niečo vymyslíte. Väčšina výučby jazykov však takéto dramatické momenty nezahŕňa. Vedomé pokusy o zapamätanie sa preto vnímajú ako kontraproduktívna strata času, ktorá pravdepodobne naruší proces zapamätania jazyka do dlhodobej pamäte, pretože namiesto toho zahŕňa krátkodobú pamäť. prázdný blok.jpgZozbieranie listín však zdieľa jednu vec s mnohými inými zapamätaním si slovníka metódy: využíva opakovanie s medzerami: myšlienka, že na zapamätanie položky je potrebné, aby sa pred uložením do dlhodobej pamäte muselo byť viackrát odvolané.
Vyzbrojte sa dobrým perom alebo ceruzkou a veľkým notebookom (veľkosť A4). Toto bude vaša „bronzová“ kniha. Metóda Gold List je o fyzickej fyzike, preto si vyberte knihu, ktorá osloví vaše oko i váš dotyk. Musí byť lemovaná (z dôvodov, ktoré budú čoskoro odhalené, musí existovať najmenej tridsaťštyri riadkov).
Zvyšok vám prinesiem v ďalšom článkom, kde sa dozviete postup!


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
Kategorie: Vzdelanie