Buďte k nim otvorení
Veľa ľudí sa dostalo do problémov, pretože nikdy nerozprávali s deťmi o peniazoch. Porozprávajte sa s deťmi o tom, koľko zarábate a aké máte výdavky každý mesiac, napríklad na elektrinu, jedlo, vodu a hypotéku. Týmto spôsobom môžete dieťaťu vysvetliť, prečo mu nemôžte kúpiť novú hračku alebo mobil.

úspory

Zaobstarajte im kreditnú kartu
Tento tip môže byť kontroverzný, ale odporúča sa, pretože je dôležité pre dospievajúcich mať skúsenosti so spracovaním virtuálnych peňazí a aj hotovosti. Kreditná karta umožní dospievajúcim, aby zistili, ako narábať s peniazmi a vďaka výpisom z účtu uvidia aj koľko presne minuli.

Podporte ich aby si sami zarábali
Dokonca aj mladšie deti môžu zarábať peniaze, napríklad za pomoc v záhrade. Pre dospievajúcich je zarábanie si vlastných peňazí veľké plus, lebo si môžu za to kúpiť niečo nové alebo zájsť na nejaký výlet. V ponuke sa dá nájsť veľa brigád.

Naučte ich šetriť
Je dôležité naučiť deti odkladať peniaze, keď sú ešte malé. Je to obzvlášť dôležité pre túto generáciu. Vieme, že vysoká škola je drahá a kariéru treba budovať dlhšie. Je to veľmi dobrý zvyk do budúcnosti, ktorý využijú aj keď budú už staršie.

Spíšte si s nimi ich priania a potreby
Treba povzbudzovať mladistvých, aby si spísali svoje priania a potreby na kus papiera. Toto im pomôže zistiť, že aká vec je viac dôležitá a aká menej. Môžu sa aj rozhodnúť či už kúpiť nový pár trendových tenisiek alebo radšej ísť v piatok večer s priateľmi na pizzu.

platební karta

Pomôžte im uvažovať o ich plánoch do budúcnosti
Cieľ dospievajúceho by mal byť naozaj špecifický. Nie je dobré, keď tvrdí, že jeho cieľ je baviť sa a piť v piatok večer s kamarátmi. Mal by mať lepšie ciele, ako napríklad našetriť si na nový mobil a pod. Potom nech si naplánuje, koľko peňazí si na ten cieľ bude odkladať.
Dospievajúci to majú so zaobchádzaním s peniazmi ťažké. Z každej strany je nejaký podnet načo by tie peniaze mohli minúť. Vy ako rodičia im môžete so šetrením veľmi pomôcť.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
Kategorie: