Česko a Slovensko sa v roku 1993 vydali svojimi cestami. No okrem faktu, že sme boli niekoľko rokov spoločným a jednotným štátom, nás spája aj udalosť, ktorej 30. výročie si budeme tento mesiac pripomínať. Nežná revolúcia bola začiatkom konca vedúceho postavenia Komunistickej strany v Československu a predznamenala pád totality. Vďaka tomu sú základné ľudské práva a slobody ako sloboda prejavu, vierovyznania a voľného pohybu dnes samozrejmosťou. Mladá generácia si ale nepamätá, čím všetkým si museli prejsť protestujúci študenti a umelci, ktorí protesty iniciovali.bojobná pěst.png

16. november, 1989

Protesty odštartovali v Bratislave, kde skupina 250-300 študentov, zhromaždených na Hodžovom námestí (vtedy Mierové námestie), spievala štátnu a študentskú hymnu. Po príchode príslušníkov Verejnej bezpečnosti sa študenti presunuli cez Námestie SNP na Šafárikovo námestie, kde vtedy sídlilo ministerstvo školstva.
Študenti si uctili pamiatku zastrelenej Daniely Košanovej a okrem školských reforiem požadovali aj zavedenie demokracie a garanciu základných ľudských práv a slobôd.

17. november, 1989

Najväčší deň revolúcie. V Prahe sa zišlo približne 15,000 protestujúcich, vysokoškolských študentov z Česka a Slovenska pri príležitosti 50. výročia smrti Jána Opletala a zatvorenia všetkých univerzít vo vtedajšom Protektoráte Čechy a Morava v roku 1939.
Po ukončení oficiálneho programu sa niekoľko tisíc demonštrantov presunulo z Vyšehradu do centra Prahy, kde ich pri budove Národného divadla obkľúčili zložky VB. Práve tu sa zrodilo heslo Máme holé ruce na znak, že demonštranti nie sú nebezpeční a nikomu nechcú ublížiť.
Zložky VB dostali príkaz rozohnať študentov a celá situácia sa strhla do veľkej roztržky. Študenti boli mlátení obuškami, niektorí boli zatknutí. Po bitke sa v médiách a na verejnosti začala šíriť správa, že jeden zo študentov zraneniam podľahol, čo sa neskôr ukázalo ako výmysel (išlo o agenta ŠtB v prestrojení).

18. november, 1989

Správa o údajnej smrti študenta vyvolala obrovský rozruch, aj za hranicami ČSR. Ľudia sa začali búriť, požadovali komplexné vyšetrenie udalosti. Niektoré inštitúcie začali štrajkovať.Dátum Nežnej revolúcie.jpg
19. november, 1989

V Bratislave v sídle Umeleckej besedy slovenskej sa zišli disidenti, herci, spisovatelia a ochrancovia životného prostredia. Tu vzniklo politické hnutie Verejnosť proti násiliu pod vedením Milana Kňažka a Jána Budaja.
V Prahe v ten istý deň vzniklo Občianske fórum na čele s Václavom Havlom. Obe hnutia následne organizovali každý deň protesty až do pádu Komunistickej strany.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
Kategorie: Kultúra