Hovorí sa, že ide o tú najprirodzenejšiu vec. Mnohé maminy však majú úplne inú, ako prirodzenú skúsenosť. Nejedna mama tak zažíva v prvých ťažkých a nových dňoch po pôrode traumu, ktorú si potom nesie so sebou minimálne počas prvých rokov materstva.

miminko

Tak, ako na všetko je v dnešnej dobe vyvíjaný veľký tlak, platí to aj na kojenie. Už len na sociálnych sieťach sa vyprofilovalo množstvo odborníkov aj na túto tému. Každý sa všetkému rozumie a potom, keď to dotyčnej nejde, cíti sa viac, ako zle.
Ak sa nachádzate niekde medzi kojením a daním prvej fľašky, nezúfajte na duchu a neberte to ako zlyhanie. Stále je dosť možností, ako skúsiť kojiť naplno. No a ak ste urobili všetko, čo bolo vo Vašich silách a aj tak to nejde, necíťte sa zle. Máte malé bábätko a to je to najdôležitejšie na svete.

Predpôrodný kurz

Predpôrodné kurzy sa venujú rôznym témam. Jednou z nich je aj kojenie. Samozrejme, realita je vždy iná. Informácie navyše Vám však v žiadnom prípade nemôžu ublížiť, práve naopak. Pomôžu Vám aspoň psychicky sa pripraviť na to, čo všetko môže nastať a dozviete sa aj to, že nie každej je kojenie dopriate a že hoci ide o prirodzenú vec, niekedy jej treba dosť pomôcť. Často s nejasným koncom.

batole

Čo by Vám mohlo pomôcť, aby Vaše kojenie fungovalo?

  • Ak ste ešte v nemocnici, veľa sa pýtajte a nedajte sa odbiť nevrlými sestričkami. Ony majú skutočne obrovské množstvo skúseností. Vytipujte si takú, ktorá je Vám najviac sympatická a poproste ju o pomoc. Kľudne aj viac krát! Máte na to plné právo.
  • Laktačná poradkyňa – najlepšie z overeného zdroja. Pozvite ju domov, nech sa príde na Vás pozrieť a prekonzultujete všetko dôležité v domácom prostredí.
  • Veľa tekutín a dostatok jedla– na toto zabúda nejedna čerstvá mamina
  • Skúšať, čo najviac prikladať dieťa na prsník, aby sa aktivovala činnosť mliečnych žliaz.
  • Nechajte si poradiť a veľa sa pýtajte.Neostaňte na to samé! Ide o novú situáciu a ženy, ktoré to absolvovali Vám svojimi skúsenosťami môžu pomôcť. Každé telo je totiž iné a na každému sa osvedčilo niečo iné.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
Kategorie: Deti